Czy ćwiczenia odmładzają – komórki macierzyste mięśni?

Czy ćwiczenia aerobowe odmładzają komórki macierzyste mięśni?

Proces starzenia wiąże się z licznymi zanikami oraz upośledzeniem funkcji tkanek i narządów. Dotyczy to między innymi mięśni szkieletowych – sarkopenia. Doprowadza to do upośledzenia sprawności fizycznej. Wolniej następuje proces regeneracji po ćwiczeniach czy urazie.
O tym że systematyczne ćwiczenia fizyczne spowalniają ten proces wiemy od dawna. Poprawiają ogólną sprawność, w rezultacie wydłużając lata życia w dobrym zdrowiu, czyli tak zwany healthspan. Nowością jest natomiast doniesienie o cofnięciu procesu starzenia się satelitarnych komórek mięśniowych poprzez ćwiczenia aerobowe – ćwiczenia odmładzają!

Czy ćwiczenia odmładzają?

Publikacja na ten temat ukazała się w czasopiśmie nature metabolizm [ 1 ]. Dokumentuje powrót funkcji naprawczych macierzystych komórek tkanki mięśniowej u starych myszy. Poddano je regularnym ćwiczeniom, polegający na systematycznym bieganiu, przez okres trzech tygodni. Po tym czasie sprawdzono regenerację ich mięśni w porównaniu do innych osobników. Mięśnie ich regenerował się w sposób zbliżony do osobników młodych , znacznie lepiej niż w grupie rówieśników, nie poddanych ćwiczeniom.

Podkreślić należy, że w wyniku ćwiczeń nie wzrosła ilość komórek macierzystych w obrębie mięśni, a jedynie zmieniła się ich zdolność naprawcza. Innymi słowy satelitarne komórki mięśniowe zostały odmłodzone.
Jednocześnie wykazano, że efekt ten znika po tygodniu od zaprzestania ćwiczeń.

Niestety zdolność regeneracyjna komórek macierzystych, młodych osobników poddanych ćwiczeniom, nie ulega poprawie, a jedynie utrzymując swoje właściwości na pewnym stałym poziomie.

Szczegółowe badania wykazały, że u podłoża rejuwenacji tkanki mięśniowej, leży białko cyklina D1. [ 2 ] Jest to cenna informacja. Daje ona szansę, na opracowanie w przyszłości leku, imitującego efekt ćwiczeń fizycznych.
Jest to kolejne przełomowe doniesienie w obszarze rejuwenacji. Po raz kolejny, wykazano eksperymentalnie, że możemy nie tylko spowalniać proces starzenia się, ale również go cofnąć!

1: Brett, J.O., Arjona, M., Ikeda, M. et al. 
Exercise rejuvenates quiescent skeletal muscle stem cells
in old mice through restoration of Cyclin D1. Nat Metab (2020).
2: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/gene/595

Leave a Reply